"Wehikuł czasu" z udziałem UMK

2017-09-08

Festyn Archeologiczny "Wehikuł czasu" w Wietrzychowicach - był kolejnym przystankiem na letniej trasie popularnonaukowej UMK. Impreza odbyła się 10 września.

Podczas festynu archeologicznego „Wehikuł czasu” członkowie Koła Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej UMK przybliżyli zwiedzającym różne aspekty życia człowieka w pradziejach oraz opowiedzieli o archeologii, pracy archeologa i badaniach prowadzonych przez Instytut Archeologii UMK. Zaprezentowane zostały także materiały informacyjne i promocyjne uniwersytetu. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość poznania technik wykorzystywanych przez człowieka w pradziejach do obróbki różnego rodzaju surowców oraz metod produkcji narzędzi, które zostały zilustrowane replikami przedmiotów zabytkowych. Na stoiskach dla zwiedzających znalazły się m.in.: ceramika neolityczna, broń miotana, wyroby z bursztynu, wytwory z kości i poroża (m.in. harpuny, igły, haczyki, ozdoby), narzędzia kamienne i krzemienne różnego typu (m.in. sierpy, motyki, topory, siekiery, wiertarki neolityczne), ubrania ze skóry oraz barwniki naturalne.

Ponadto przewidziany był poczęstunek specjałami z pradziejowej kuchni – zwiedzający mogli zasmakować suszonego mięsa w przyprawach, podpłomyków podawanych z miodem, ryb pieczonych w przyprawach oraz spróbować herbaty z mięty i skrzypu.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu bierze udział w największych imprezach historycznych tego lata. UMK obecny był na Międzynarodowym Turnieju Rycerskim na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu (7-9 lipca), Dniach Grunwaldu i inscenizacji bitwy pod Grunwaldem (12-16 lipca), Festiwalu Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka" (21-23 lipca), Festiwalu Smaku w Grucznie (19-20 sierpnia). Reprezentację UMK będzie można spotkać również podczas Festynu Archeologicznego w Biskupinie, który odbędzie się w dniach 16-24 września.

Więcej o letniej drużynie UMK

Galeria zdjęć