Astronomiczne inspiracje

2017-08-09

Prace autorstwa absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK dr Katarzyny Tretyn-Zečević powstałe pod wpływem inspiracji wynikających ze współpracy artystki z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia będą udostępnione zwiedzającym w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia do 24 września. Partnerami wystawy pt. „Dzień, którego nie było” są Fundacja Aleksandra Jabłońskiego i UMK w Toruniu.

Wernisaż odbył się 25 sierpnia (o godz. 18:00). Prezentowane na ekspozycji projekty dr Tretyn-Zečević zostały zrealizowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Ich punktem wyjścia jest przekonanie o możliwości zacierania granic między humanistyką, sztuką a naukami ścisłymi. Ma to odbicie także w strukturze samej ekspozycji, gdzie oprócz charakterystycznych dla twórczości artystki oszczędnych formalnie obrazów wykonanych w technice szycia i instalacji z użyciem dźwięku, zaprezentowana zostanie historyczna aparatura badawcza wykorzystywana przez toruńskich astronomów oraz materiały dokumentacyjne przybliżające widzom fakty, procesy i zjawiska, które wpłynęły na sposób myślenia artystki i stały się bezpośrednim punktem wyjścia dla tworzonych przez nią prac.

Kuratorką wystawy dostępnej w siedzibie Wozowni (ul. Rabiańska 20, wejście do sal wystawowych od ul. Ducha Św. 6) jest historyczka sztuki Natalia Cieślak.

Dodatkową atrakcją wystawy był interdyscyplinarny spacer pt. "Sztuka vs. astronomia" z udziałem astronoma dr. Pawła Wolaka z Katedry Radioastronomii UMK oraz kuratorki wystawy Natalii Cieślak. Odbył się w niedzielę 27 sierpnia o godz. 12:00. Wstęp był wolny.

W twórczości dr Katarzyny Tretyn-Zečević świat sztuki miesza się z inspiracjami płynącymi z obszaru nauk ścisłych – zwłaszcza astronomii – co zachęca do przyjrzenia się pracom artystki z różnych perspektyw. Obrazy, obiekty i instalacje artystyczne prezentowane na wystawie Dzień, którego nie było znajdują odniesienie zarówno w tradycji historii sztuki, jak i stanowią wizualizację konkretnych faktów, procesów i zjawisk fizycznych. Interdyscyplinarny spacer po ekspozycji będzie szansą na wgląd w oba te obszary. Komentarz kuratorki wystawy – historyczki sztuki – uzupełni opowieść o aparaturze badawczej i konkretnych ludziach, dzięki którym poszerza się nasza wiedza o wszechświecie. Współprowadzącym spotkanie będzie dr Paweł Wolak – astronom, absolwent Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, pracownik Katedry Radioastronomii, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia, który zajmuje się badaniem obszarów gwiazdotwórczych oraz zaawansowanych ewolucyjnie gwiazd.

Katarzyna Tretyn-Zečević jest absolwentką malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zarówno pracę magisterską (Nigra sum sed formosa), jak i doktorską (Imponderabilia – jedność ducha i materii) przygotowała pod opieką prof. dr. hab. Lecha Wolskiego. Tworzy obrazy bez użycia farby – podstawowymi narzędziami, jakimi się posługuje są płótno, nici i igły. Od 2010 roku dominującym kolorem w jej twórczości jest biel. W ostatnich latach realizuje prace na styku sztuki i nauki, inspirowane współpracą artystki z Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem.Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2010, 2015, 2016) oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej (2014, 2017). Laureatka m.in. Medalu im. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny 2007 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w dziedzinie sztuk plastycznych oraz wyróżnienia na 10. Triennale Małych Form Malarskich (2016) i pierwszej nagrody w konkursie VII Triennale Plastyki Włocławskiej (2012). Jej prace znajdują się w kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, galerii Hortar w Tarnowie oraz kolekcjach prywatnych.