Hity rekrutacji 2017

2017-07-14

W tegorocznej rekrutacji na ponad 6 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich Uniwersytet Mikołaja Kopernika odnotował przeszło 18,5 tys. rejestracji i prawie 17 tys. opłat (przeszło 4 tys. opłat więcej niż w roku ubiegłym).

Niekwestionowanym liderem rekrutacji pozostał kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce walczyło ponad 17 kandydatów. Inne popularne kierunki w Collegium Medicum UMK to farmacja (ponad 8 kandydatów na miejsce), kosmetologia (6 osób na miejsce), fizjoterapia (5) i optyka okularowa (ponad 4).

W części toruńskiej Uniwersytetu najwięcej osób zarejestrowało się na prawo (1126 chętnych na 250 miejsc), ale najtrudniej było dostać się na filologię angielską i psychologię (ponad 6 kandydatów na miejsce), a także japonistykę, biologię sądową oraz komunikację i psychologię w biznesie (ponad 5 osób na miejsce). O studia na kierunku sport i wellness, który w tym roku zadebiutował w ofercie UMK, ubiegało się ponad 3 kandydatów na miejsce. Wśród kierunków ścisłych największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka (ponad 3 osoby na miejsce), informatyka inżynierska (3) i chemia kosmetyczna (ponad 2). Z kierunków artystycznych najlepiej wypadła grafika (3 osoby na miejsce).

Około 2/3 osób ubiegających się w tym roku o przyjęcie na studia to kobiety. Ponad 1/3 zarejestrowanych jest spoza rocznika tegorocznych maturzystów. Najwięcej kandydatów (ponad 1/4) pochodzi z naszego województwa, ale na UMK chce studiować także wiele osób z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (w sumie ponad 4 tys. rejestracji).

Więcej informacji dla kandydatów na studia

Harmonogram rekrutacji - Toruń

Harmonogram rekrutacji - Bydgoszcz