Drużyna UMK na Turnieju Rycerskim na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu

Letnia "Drużyna UMK"

2017-07-10

Największe historyczne imprezy tego lata nie odbędą się bez udziału rycerskiej "drużyny" z UMK. Przedstawicieli UMK spotkać będzie można między innymi podczas inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, na festiwalu smaków w Grucznie i Festiwalu Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka".

Pierwszym przystankiem na wakacyjnej trasie popularyzacji nauki przez UMK był Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, którego 41. edycja odbyła się w dniach 7-9 lipca. Podczas turnieju na Zamku Golubskim w namiocie przygotowanym przez UMK uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkursach dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych oraz poznać przepisy kuchni średniowiecznej. Program 41. Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego obejmuje turnieje konne, kusznicze i łucznicze, pokazy chorągwi i rycerzy pieszych.

Członkowie kół naukowych UMK podczas imprez historycznych przybliżają uczestnikom wiedzę historyczną czerpaną przede wszystkim ze źródeł archeologicznych. Odwiedzający stoisko zapoznają się z rezultatami badań Instytutu Archeologii UMK oraz dowiedzą się, jaką rolę odgrywają tego rodzaju badania w odtwarzaniu poszczególnych aspektów życia codziennego w średniowieczu. Prezentowane przedmioty, plansze oraz inne materiały edukacyjne przybliżą zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom imprezy tajniki pracy współczesnego archeologa.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika na wszystkich wydarzeniach reprezentować będą: Archeologiczne Koło Miłośników Średniowiecza, Koło Naukowe Studentów Archeologii, Studenckie Koło Archeologii Epok Brązu i Żelaza oraz Koło Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej. Pod Grunwaldem nie zabrakło również Zakładu Antropologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Plan udziału UMK w letnich imprezach historycznych: Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu (7-9 lipca), Dni Grunwaldu (12-16 lipca, inscenizacja bitwy 15 lipca), Festiwal Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka" (21-23 lipca), Festiwal Smaku w Grucznie (19-20 sierpnia), festyn archeologiczny "Wehikuł czasu" w Wietrzychowicach (10 września) i XXIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie (16-24 września).

Galeria zdjęć

Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń Letnia Drużyna UMK: Golub-Dobrzyń