Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Zdzisław Preisner] fot. Zdzisław Preisner

Podróż "Orient Expressem"

2017-06-23

Kolejny przystanek "Orient Expressu" w piątek 23 czerwca był poświęcony podróżom. Gośćmi 6. z cyklu spotkań, organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Wydziale Filologicznym UMK, byli Małgorzata Al-Shahari i dr Zdzisław Preisner.

Małgorzata Al-Shahari opowiedziała o "Twarzach i obliczach Jemenu. W poszukiwaniu rodzinnych korzeni". Spotkanie było poświęcone niezwykłej podróży do Jemenu, którą mieszkająca na co dzień w Bydgoszczy Małgorzata Al-Shahari odbyła wraz z bliskimi na przełomie lipca i sierpnia 2010 r. Okazją do wyprawy w poszukiwaniu korzeni rodzinnych były 18. urodziny starszej córki, Amal, zaś głównym jej celem – dotarcie do miasta Al-Shahar nad Zatoką Adeńską, skąd pochodził przodek rodziny, który dał jej nazwisko. Podróż odbyła się przed wydarzeniami „Arabskiej Wiosny”, dlatego znaczna część zdjęć ma charakter archiwalny, wiele utrwalonych na fotografiach obiektów uległo zniszczeniu podczas działań zbrojnych i nalotów sił zjednoczonych pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Uczestnicy spotkania ruszą śladem rodziny Al-Shaharich, co pozwoli im poznać zarówno najciekawsze miejsca tego pustynnego kraju, jak i jego mieszkańców.
Drugą część spotkania dotyczącą trzech krajów Bliskiego Wschodu: Libanu, Syrii i Jordanii, poprowadził dr Zdzisław Preisner. Opowiedział o podróży po trzech krajach Bliskiego Wschodu: Libanie, Syrii i Jordanii. Położony nad Morzem Śródziemnym Bejrut, obiekty z czasów rzymskich w Byblos, Sydonie, Anjar, czy wyjątkowy Baalbek – to część ważnych atrakcji Libanu. Damaszek z największym do niedawna meczetem Umajjadów, wyjątkowa kolumnada rzymskiego miasta Apamea, czy jedno z najciekawszych z tego czasu, jakim jest Palmyra, zamki krzyżowców, hetycka Aindara, bardzo stare Ugarit to największe atrakcje Syrii. W Jordanii godnym odwiedzenia jest skalne miasto Nabatejczyków w Petrze, rzymskie Dżerasz i z tego czasu obiekty w Ammanie oraz zamki pustynne z VII i VIII wieku. Niezwykłe są krajobrazy, uważane za najpiękniejszą, Pustyni Wadi Rum, a także solne struktury nad wschodnimi brzegami Morza Martwego.

Piątkowy "Orient Express" tradycyjnie wyruszył o godz. 17:00. Miał miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu (Wały gen. Sikorskiego 13). Wstęp był wolny. Szczegóły

Na ostatnim przed wakacyjną przerwą spotkaniu organizatorzy zaserwowali uczestnikom smakowitą niespodziankę: arabski poczęstunek.

Małgorzata Al-Shahari – absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studiów podyplomowych dla tłumaczy języka angielskiego na tej samej uczelni, a także studiów podyplomowych na kierunku tłumaczenia ekonomiczno-prawne – język angielski w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu; współzałożycielka i członek Koła Naukowego Języka i Kultury Arabskiej „An-Nahda” na UKW w Bydgoszczy. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół językoznawstwa, socjolingwistyki, glottodydaktyki, translatologii, a także arabistyki i islamistyki ze szczególnym uwzględnieniem historii Jemenu i sytuacji kobiet w świecie arabsko-muzułmańskim. Dodatkowo interesują ją zagadnienia kulturoznawcze, a przede wszystkim kwestie dialogów międzykulturowych w poszukiwaniu wspólnych wartości ogólnoludzkich.

 

Zdzisław Preisner – doktor geografii, podróżnik, fotograf, wydawca i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na kierunku turystyka i rekreacja; wcześniej, niemal przez 30 lat związany z Instytutem Geografii UMK w Toruniu; autor licznych publikacji popularno-naukowych, albumów, podręczników szkolnych, artykułów w magazynach turystycznych i geograficznych oraz dziennikach lokalnych; uczestnik audycji telewizyjnych i radiowych dotyczących podróżowania; członek rzeczywisty Polskiego Oddziału „The Explorers Club” w Nowym Jorku, Royal Geographical Society w Londynie oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Odwiedził około 120 krajów na wszystkich kontynentach, skąd przywiózł ponad 80 tys. fotografii w postaci slajdów oraz wiele tysięcy obrazów cyfrowych. Jego zainteresowania skupiają się wokół geomorfologii, glacjologii, geografii regionalnej świata, geoturystyki. W czasie podróży, obok fascynacji przyrodą, interesuje się miejscowymi kulturami, historią, architekturą, sztuką, etnografią, obyczajami.

Przypominamy, że „Orient Express” to nazwa cyklu otwartych spotkań organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Wydziale Filologicznym UMK. Celem „podróży” jest poznanie i lepsze zrozumienie kultury arabsko-muzułmańskiej wśród Polaków. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem naukowym Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK oraz Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, a także patronatem honorowym prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej UMK, prof. dra hab. Andrzeja Sokali; marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego; prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz Stowarzyszenia Vox Humana.