BIT na UMK

2017-06-21

Spotkanie władz Beijing Institute of Technology i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dotyczące współpracy w obszarze badań i kształcenia odbyło się 21 czerwca w Collegium Maximum UMK.

Gośćmi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu byli rektor Beijing Institute of Technology prof. Haiyan Hu, dyrektor ds. umiędzynarodowienia prof. Shuiyuan Tang i dyrektor Research Institute for Science and Technology prof. Lu Wang. Spotkali się oni z rektorem prof. dr. hab. Andrzejem Tretynem oraz z prorektorem ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym prof. dr. hab. Wojciechem Wysotą. Rozmawiali także z dziekanami kilku wydziałów: prof. dr. hab. Edwardem Szłykiem, dr. hab. Jerzym Boehlke, prof. UMK, prof. dr. hab. Włodzimierzem Jaskólskim i z dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii dr. hab. Jerzym Łukaszewiczem, prof. UMK. W spotkaniach uczestniczyli również dr Maciej Szatkowski, kierownik Centrum Języka i Kultury Chińskiej oraz mgr Karolina Chojnacka, kierownik Działu Rekrutacji Cudzoziemców.

UMK i BIT umowę o współpracy podpisały kilka lat temu. W jej ramach do Chin wyjechało ponad 60 naszych studentów. Obecnie uczelnie chcą wypracować szczegóły dalszej współpracy naukowej i dydaktycznej. Strona chińska jest zainteresowana wzrostem wymiany studentów, a także objęciem nią doktorantów i pracowników naukowych. Rozmowy dotyczyły również wspólnych projektów badawczych w takich dziedzinach jak astronomia, chemia, fizyka, nowoczesne technologie.

Założony w 1940 roku Beijing Institute of Technology jest notowany w światowych rankingach: w QS World University Ranking 2018 zajmuje 451. pozycję na świecie, w THE World University Ranking znajduje się w przedziale 601-800. Obszarem badań i kształcenia wykracza poza dziedziny ścisłe i technologiczne; profilem bardziej przypomina tradycyjny uniwersytet. Instytut jest objęty przez rząd chiński specjalnym programem finansowania najlepszych uczelni.