Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Zbigniew Preisner] fot. Zbigniew Preisner

Kobieta w "Orient Expressie"

2017-04-24

Wokół „kobiety” koncentrowała się tematyka kolejnego przystanku „Orient Expressu”. 4. z cyklu spotkań organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Wydziale Filologicznym UMK odbyło się we wtorek 25 kwietnia.

W roli prelegentek wystąpiły Blanka Rogowska, doktorantka z Uniwersytetu Łódzkiego i dr Magdalena Lewicka, kierownik Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK.

Pierwsza z nich opowiedziała o „Muzułmance – kobiecie wyzwolonej czy zniewolonej?”. Jaką rolę odegrały kobiety w historii narodzin i ekspansji islamu? Kim są współczesne muzułmanki? Czy łamanie praw kobiet w krajach muzułmańskich jest spowodowane opresyjną religią islamu, czy też czymś zupełnie z islamem niezwiązanym? Czy islam upadla, czy wyzwala kobiety? Czy islam i feminizm mogą współistnieć? Blanka Rogowska podejmie próbę odpowiedzi na te wszystkie pytania, próbę oddzielenia stereotypów od prawdy, medialnych sensacji od realiów. Słuchacze będą mieli okazję poznać historie kobiet związanych z początkami tej religii, przeanalizować prawa i obowiązki kobiet wynikające z jej nauczania oraz zastanowić się na współczesnym wizerunkiem muzułmanki.

Blanka Rogowska – ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku socjologia ze specjalizacją gender studies na Wydziale Socjologiczno–Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz studia drugiego stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe ze specjalizacją orientalną na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych tejże Uczelni. Obecnie jest doktorantką w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ. Zajmuje się szeroko pojętym współczesnym światem islamu, w szczególności kwestiami kobiecymi, feminizmem muzułmańskim, islamem progresywnym oraz muzułmanami w ponowoczesności. Współtwórczyni wydarzeń o charakterze międzykulturowym. Współpracuje z Oddziałem Kultur i Religii Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i wieloma innymi podmiotami popularyzującymi naukę.

Drugi wykład pt. „Wiatr przemian pod niqabem – kobieca twarz jemeńskiej rewolucji” poprowadziła dr Magdalena Lewicka z Wydziału Filologicznego UMK. Spotkanie poświęcone było Tawakkul Karman, jemeńskiej dziennikarce i aktywistce społecznej, pierwszej Arabce i drugiej muzułmance oraz najmłodszej (do 2014) laureatce Pokojowej Nagrody Nobla. W 2011 roku znalazła się na 1. miejscu listy 100 największych myślicieli polityki zagranicznej czasopisma „Foreign Policy” i 13. miejscu listy 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu „Time”, a organizacja „Reporterzy bez Granic” włączyła ją do grona siedmiu kobiet, które dokonały zmian na świecie. Znana ze swojej odwagi i śmiałości w głoszeniu haseł reform politycznych i potrzeby nowego spojrzenia na kwestie religii Karman zalicza się do najwybitniejszych obrończyń wolności prasy, praw kobiet oraz szeroko pojętych praw człowieka w Jemenie i świecie islamu.

Magdalena Lewicka – doktor nauk humanistycznych, kierownik Pracowni Języka i Kultury Arabskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; arabistka i islamoznawca, lektor języka arabskiego; absolwentka arabistyki i islamistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, zarządzania i administracji w Instytucie Handlowym na Uniwersytecie w Damaszku oraz Szkoły Języka Arabskiego dla Obcokrajowców w Damaszku i Kairze; członek Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych, Union Européenne des Arabisants et Islamisants. Prowadzi badania naukowe w zakresie islamistyki i arabistyki, kitabistyki oraz glottodydaktyki, jest autorką monografii Świat islamu, Europa i reformy. Prolegomena Hayr ad-Dina at-Tunusiego (2017) oraz współredaktorką kilkunastu monograficznych prac zbiorowych, m.in. Dialog chrześcijańsko-muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania (2011), Dialog chrześcijańsko-muzułmański. Klucz do wspólnej przyszłości (2012), Dialog chrześcijańsko-muzułmański. Teoria – praktyka – perspektywy (2013), Arabia. Stałe i zmienne w literaturze arabskiej (Toruń 2014), Bliski Wschód w procesie przemian, t. 1 i 2 (2015), Tatarzy polscy – adoptowani do narodu (2016), Politics and Society in the Islamic world (2016).

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17:00 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu (Wały gen. Sikorskiego 13). Wstęp był wolny.

Przypominamy, że „Orient Express” to nazwa cyklu otwartych spotkań organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Wydziale Filologicznym UMK. Celem „podróży” jest poznanie i lepsze zrozumienie kultury arabsko-muzułmańskiej wśród Polaków. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem naukowym Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK oraz Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, a także patronatem honorowym prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej UMK, prof. dra hab. Andrzeja Sokali; marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego; prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz Stowarzyszenia Vox Humana.

Więcej szczegółów