Dni Filozofii

2017-04-18

Kino Filozofów, wykłady otwarte, warsztaty dla nauczycieli, gra terenowa i inne atrakcje złożyły się na Dni Filozofii organizowane w dniach 19-21 kwietnia w Toruniu przez Instytut Filozofii UMK.

Impreza odbyła się pod hasłem „Myślenie ma przyszłość”. Poszczególne wydarzenia odbywały się w różnych miejscach: w siedzibie Wydziału Humanistycznego UMK, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu oraz Dworze Artusa.

Dni Filozofii rozpoczęły się od warsztatów dla nauczycieli dotyczących „Treści filozoficznych w kształceniu szkolnym” (19 kwietnia o godz. 16:00 w tzw. Harmonijce przy ul. Fosa Staromiejska 1a). Wzięła w nich udział m.in. Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorska wicekurator. Później w CSW Znaki Czasu (Wały gen. Sikorskiego 13) odbyły się wykłady otwarte. Najpierw (o godz. 17:00) prelekcja pt. „Filozofia i psychologia egzystencjalna”, którą wygłosił prof. dr. hab. Mirosław Żelazny, kierownik Zakładu Estetyki UMK. Później (o godz. 19:00) o „Filmie, fantastyce, filozofii” opowiedzieli dr hab. Krzysztof Abriszewski z Zakładu Filozofii Współczesnej oraz mgr Paweł Gąska i mgr Adrian Zabielski.

Kolejnego dnia (w czwartek 20 kwietnia) odbył się m.in. pokaz filmu – niespodzianki w ramach Kina filozofów, który uświetniła swoim wystąpieniem dr Anita Pacholik-Żuromska, prodziekan Wydziału Humanistycznego ds. studenckich (godz. 15:30). Później (o godz. 18:30) można było wziąć udział w „Czwartku z filozofią” poświęconymFilozofii i ekologii”. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Włodzimierz Tyburski. Obie czwartkowe odsłony Dni Filozofii miały miejsce w Dworze Artusa przy Rynku Staromiejskim 6.

W programie Dni Filozofii przewidzianym na piątek (21 kwietnia) znalazła się gra terenowa „Co stało się z Sewerynem Tarkowskim?” zlokalizowana w Instytucie Filozofii UMK przy ul. Fosa Staromiejska 1a. Godziny rozpoczęcia kolejnych odsłon zabawy: 10:30, 12:00, 13:30, 15:00. Gra została przygotowana przez zespół filozofów z UMK w składzie: dr hab. Krzysztof Abriszewski, mgr Paweł Gąska, mgr Aleksandra Łuksza, mgr Adrian Zabielski, mgr Janusz Guzowski oraz mgr Marek al Sofij Han Ardabili. Chętne do udziału w grze grupy osób musiały zapisać się elektronicznie (adres: fifilozofia@umk.pl).

„Filozofia jest w nas” to tytuł wykładu otwartego dr. Piotra Domerackiego z Zakładu Etyki UMK, który rozpoczął się 21 kwietnia o godz. 17:00 w czytelni biblioteki Wydziału Humanistycznego UMK.

Na koniec w Klubie Muzycznym Hipisówka przy ul. Kopernika 20 odbył się koncert zespołu studenckiego: INFIRMO AERIS (o godz. 20:00).

Wstęp na poszczególne wydarzenia w ramach Dni Filozofii był wolny. Szczegółowe informacje były dostępne na stronie Instytutu Filozofii UMK.