Dzień Odysei

2017-03-20

Fragment eposu Homera w języku chińskim można było usłyszeć podczas Międzynarodowego Dnia Odysei, który odbył się w Toruniu w piątek 24 marca. Obchodom towarzyszył wykład otwarty pt. "Po co nam dzisiaj Homer?" (Collegium Humanisticum, sobota 25 marca, godz. 11:15).

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Traditio Europae we współpracy z Wydziałem Filologicznym UMK i toruńskim Domem Muz.

W programie Dnia Odysei znalazły się:

24 marca (piątek)
godz.13:00-15:00
Muzeum Etnograficzne przy ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Czytanie "Odysei" w 11 językach połączone z inscenizacją teatralną: lekturze VI księgi eposu w języku polskim towarzyszyło teatralne opracowanie ksiąg V i VI eposu Homera w wykonaniu teatru studenckiego „Status Quo”. Poza tym wybrany fragment VI księgi "Odysei" został odczytany w różnych językach obcych: starogreckim, łacińskim, niemieckim, francuskim, czeskim, rosyjskim, esperanto, bułgarskim, angielskim oraz chińskim.

godz. 15:00-17:30
Starówka w Toruniu
Start: Collegium Maius, Wydział Filologiczny UMK, ul. Fosa Staromiejska 3, sala 405 o godz. 15:00
Meta: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu o godz. 17:00
"Odyseja miejska" - gra miejska śladami Odyseusza przygotowana przez studentów kulturoznawstwa UMK, specjalizacji: animacja kultury. Do udziału były zaproszone grupy 4-6 osobowe. Uczestnicy zabawy wcielili się w załogę Odyseusza i podjeli wędrówkę tropami bohatera Homera. Różne miejsca na terenie Starego Miasta zmieniły się w wyspy znane z "Odysei", na których czekali bohaterowie eposu i zadania dla uczestników gry, nie zabrakło wyzwań, zagadek i tajemniczych zdarzeń.
Uwaga! Chętnych do udziału w grze obowiązywały wcześniejsze zapisy pod adresem: animacjaqultury@gmail.com.

godz. 18:00-20:00
Kino Centrum w CSW Znaki Czasu przy ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Film niespodzianka na motywach Odysei poprzedzony krótkim wprowadzeniem. Po seansie odbyła się dyskusja.

25 marca (sobota)
Collegium Humanisticum UMK przy ul. W. Bojarskiego 1 (aula AB 1.22)
"Po co nam dzisiaj Homer?" - otwarty wykład dr. hab. Marka Węcowskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wstęp na wszystkie odsłony Dnia Odysei był wolny.

Wydarzenie na Facebooku