Wystawa retrospektywno-problemowa

2016-12-09

14 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej odbył się wernisaż wystawy prof. Wiesława Smużnego „Kierunek artystyczno-dydaktyczny”. Początek o godz. 13.00.

Ekspozycję na parterze, I i II piętrze podziwiać można będzie do 19 lutego 2017 r.

Idea określona w tytule wystawy to nazwa kierunku studiów proponowanego w ogólnopolskim Informatorze dla kandydatów na studia w roku akademickim  1966/67, jedynego w szkolnictwie wyższym w latach 60. łączącego kształcenie artystyczne z humanistycznym na poziomie uniwersyteckim. Szkolnictwo artystyczne w Polsce nigdy takim kierunkiem nie operowało.

Celem wystawy jest zobrazowanie i krótkie tekstowe zreferowanie konsekwencji życiowych, artystycznych i dydaktycznych wynikłych z inspiracji i półwiecznej artystyczno-dydaktycznej praktyki studenta, asystenta, wykładowcy i profesora. Uczestnika życia artystycznego i twórcy w epoce postartystycznej oraz twórczego dydaktyka metodycznych i artystycznych przedmiotów studiów na UMK. Dydaktykę Smużnego tworzyły ćwiczenia i wykłady według samodzielnie opracowanych programów z następujących przedmiotów studiów: metodyka wychowania plastycznego, upowszechnianie sztuki, metody upowszechniania kultury plastycznej, struktury i działania wizualne, intermedia, działania interdyscyplinarne, realizacje interdyscyplinarne, plastyka interdyscyplinarna oraz aktualia sztuki.

Ekspozycja dedykowana jest pamięci promotora artysty – profesora Janusza Boguckiego (w 100-lecie urodzin) oraz upamiętnieniu jubileuszu 70-lecia istnienia i działalności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Sztuk Pięknych.

Wiesław Smużny jest profesorem sztuk plastycznych. Urodzony 15 grudnia 1944 r. w Łodzi. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, Studium Nauczycielskiego w Opolu oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK.  Dyplom z wyróżnieniem i tytułem: magister sztuki w zakresie grafiki i pedagogiki artystycznej w 1971 r. Praca dydaktyczna na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu, w Zespole Kolegiów Nauczycielskich w Wałczu i w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.  Autor 43 wystaw indywidualnych, uczestnik 157 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz 262 akcji artystycznych w działaniu kulturotwórczym w Lucimiu od 1977 r. oraz  przestrzeni publicznej Torunia od 2009 r.

Najważniejsze wystawy:

• 1972 - "Plakat Autorski", Galeria „Współczesna”, Warszawa;
  • 1973 - "Concept - Action - Intervention", Galerie Luszpinski, Paris, Francja;
  • 1974 - "Poland 1973", Centro de Arte y Comunicacion, Buenos Aires, Argentyna;
  • 1976 - Akcja "Podróż", wagon PKP i dworce na trasie Bydgoszcz Gł., Kraków Gł., Cieszyn, Bydgoszcz Gł.;
  • 1978 - Akcja "Lucim" – finał, Lucim k. Koronowa;
  • 1980 - "Człowiek wśród ludzi", Centrum Sztuki Współczesnej SZSP, Pałacyk, Wrocław;
  • 1981 - "Fakt społeczny - fakt artystyczny", Sztuka Faktu '81, BWA, Bydgoszcz;
  • 1991 - "Epitafium i siedem przestrzeni", Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”,      Warszawa;
  • 1992, 1993, 1994, 1995 - Semaine des Arts Éphémères, Bruay-La-Buissière, Francja;
  • 1993 - "Wielkie Xięstwo" - "Strzecha strzech z trzech", Ekumeniczny Klasztor Sztuki, Warszawa;
  • 1995 - „Oikos II”, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz;
  • 1999 – „Refleksja konceptualna w sztuce polskiej”, CSW. Zamek Ujazdowski, Warszawa;  „Poczucie sacrum”, Dom Muz, Toruń; Muzeum Diecezjalne, Pelplin;
  • 2000 -  „Via Kserografia”, Galeria ZPAP „Pryzmat”, Kraków;
  • 2003 -  11th International Exhibition of Print and Drawing, Museum of Modern Art, Taipei;
  • 2005 -  "Figuracja XXI wieku", Galeria Sztuki Wozownia, Toruń; Figury „Figuracji XXI wieku", Galeria „Arsenał”, Poznań, IMPACT 4, Poznań-Berlin; „22222”, Galeria Domu Muz, Toruń;
  • 2008 -  Mix "Fix" 21st Century Figuration, Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek;
  • 2009 – „Lucim żyje”, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Toruń;
  • 2010 – „SKY WAY 2010”, Międzynarodowy Festiwal Światła, Rynek Staromiejski, Toruń;
  • 2012 - „Heliotropy 777/888.lecia Miasta /I/”, Galeria „S”, Toruń;
  • 2013 - „Body Print on the Paper”, International Printmaking Conference IMPACT 8, Dundee, Scotland;
  • 2015 - “Burning Issues”, La biennale internationale de gravure contemporaine de la Ville de Liège, Belgie,  “Zaczęło się… we Wrocławiu”, Galeria 939, Zakład Rysunku UMK, Toruń;
  • 2016 – “Ewolucja gwiazd”, Instytut B61, 37 PPA, Wrocław; „Wiesław Smużny w Toruniu od pół wieku”, Galeria Domu Muz, Toruń.