70 lat etnologii

2016-12-06

8 grudnia o godz. 13:30 rozpoczną się uroczystości związane z 70-leciem etnologii akademickiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

W 1945 na UMK powstała Katedra Etnografii i Etnologii, a pierwsza inauguracja roku dydaktycznego odbyła się w auli Collegium Maius w styczniu 1946 r. Był to moment powstania w Toruniu instytucji etnologiczno-antropologicznej o charakterze akademicko-badawczym oraz początku kształtowania się ram organizacyjnych obecnej jednostki – Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej.

Uroczystościom rocznicowym towarzyszyć będzie uroczyste zebranie Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Obchody odbędą się w w Collegium Humanisticum (sala Rady Wydziału Nauk Historycznych), według harmonogramu:

• 10.00 -13.00 – obrady plenarne Komitetu Nauk Etnologicznych PAN;
  • 13:30 – rozpoczęcie jubileuszu;
  • 13:45 - 15:00 – wystąpienia okolicznościowe;
  • 15:00 - 15:15 – otwarcie wystawy fotograficznej w holu Collegium Humanisticum;
  • 15:15 - 16:00 – koncert Warszawskiej Grupy Gamelanowej, działającej przy Ambasadzie Republiki Indonezji.

Obchody wpisują się w rocznicowe wydarzenia związane z jubileuszem 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w ramach którego etnologia w formie instytucjonalnej istniała od samego początku.