Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

O turystyce w antropologii

2016-12-02

"Wiedza i wyobraźnia. Przemiany praktyk turystycznych a nowe wyzwania metodologiczne w antropologii turystyki" – pod tym hasłem 7 grudnia odbędą się wykład i seminarium prowadzone przez prof. dr hab. Annę Wieczorkiewicz.

Wykład:
7 grudnia 2016 r., godz. 15:00, Collegium Humanisticum, Sala Rady Wydziału Nauk Historycznych C.0.39.

Prelekcja poświęcona zostanie odpowiedzi na pytania: Czym jest podróżnicza wiedza – jaki ma charakter, jak powstaje, jak jest użytkowana? W jaki sposób współczesne przemiany w społecznym funkcjonowaniu wiedzy odbijają się na zjawiskach turystycznych (na tym, co ludzie nazywają podróżowaniem)? Prof. dr hab. Anna Wieczorkiewicz mówić będzie o zjawiskach współczesnej turystyki jako o z jednej strony – sferze współoddziaływań dynamicznych procesów społecznych, ekonomicznych, politycznych (które kształtują podróżniczą wiedzę), z drugiej – domenie zadziwiająco trwałych toposów (formujących topografię wyobraźni podróżniczej). Mowa będzie zarówno o przemianach w sposobach kształtowania i funkcjonowania wiedzy i wyobraźni podróżniczej, jak i o pojawiających się w związku z tym wyzwaniach metodologicznych.

Seminarium:
7 grudnia 2016 r., godz. 13:15, Collegium Humanisticum, sala seminaryjna C.0.37.

Podczas mającego formę warsztatów otwartego seminarium, uczestnicy wychodzić będą od konkretnych przykładów zebranych w terenie oraz poszukają ścieżek interpretacyjnych wiodących ku pełniejszemu zrozumieniu złożonych relacji, jakie wytwarza turystyka. Przyjrzą się oni także, w jakim wymiarze turystyka może być źródłem sprawczości – odzyskiwania głosu i wzmocnienia – tych, którzy w klasycznych „neokolonialnych” ujęciach są postrzegani jako bierny przedmiot turystycznego spojrzenia.

W seminarium weźmie udział dr Natalia Bloch, adiunktka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmująca się antropologią mobilności – uchodźstwa, migracji i turystyki – zwłaszcza w kontekście postkolonialnym. Prowadziła ona badania m.in. w obozach uchodźców tybetańskich i wśród pracowników przemysłu turystycznego w Indiach. Laureatka Pióra Nadziei – Dziennikarskiej Nagrody Amnesty International za najlepszy reportaż roku (2004) poświęcony problematyce praw człowieka (za reportaż „Nie jesteśmy Buddami”).

Wykład i seminarium odbywają się w ramach Kolokwiów Antropologicznych, projektu realizowanego przez Polski Instytut Antropologii we współpracy z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wydarzenie na Facebooku

Anna Wieczorkiewicz - profesor zwyczajny w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, absolwentka filologii polskiej oraz etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek „Wędrowcy fikcyjnych światów. Rycerz, pielgrzym i włóczęga” (1997), „Muzeum ludzkich ciał. Anatomia spojrzenia” (2000), „Apetyty turysty. O podróżniczych kontaktach ze światem” (2008), „Monstruarium” (2009),  „Czarna kobieta na białym tle. Dyptyk biograficzny” (2013). Opublikowała też liczne artykuły w książkach oraz czasopismach naukowych współredagowała prace zbiorowe. Jej badania sytuują się na pograniczu antropologii i innych dziedzin – socjologii, filozofii, literaturoznawstwa. Materiał jej rozważań bywał różny - interesowała się retoryką wypowiedzi muzealnej, analizą dyskursów podróżniczych, praktykami cielesnymi i wizerunkami ludzkich ciał, starając się uchwycić wielorakie sposoby krystalizowania się różnych sensów kulturowych. Obecnie prowadzi badania nad przemianami praktyk turystycznych.