Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Otwarta nauka

2016-10-21

Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK zaprasza na wykład Czasopismo otwarte w Polsce. Perspektywy rozwoju, który w ramach Tygodnia Otwartej Nauki 2016 wygłosi dr Natalia Pamuła-Cieślak.

Wykład ma na celu naświetlenie kilku zasadniczych problemów otwartości nauki, na które napotykają wszystkie grupy zainteresowane czasopiśmiennictwem otwartym – począwszy od odbiorców, poprzez autorów tekstów, na redakcjach i wydawcach czasopism kończąc. W szczególny sposób poruszona zostanie problematyka standardów jakości otwartości czasopism otwartych. Prelegentka jest współpracownikiem największego międzynarodowego katalogu czasopism otwartych – Directory of Open Access Journal (DOAJ), co pozwoli na wyjaśnienie kwestii praktycznych związanych z uwidacznianiem i umiędzynarodowieniem nauki poprzez czasopiśmiennictwo otwarte.

Wykład odbędzie się 24 października 2016 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 do auli (I piętro) Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1, w kampusie bielańskim).

Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK w Toruniu w ramach Tygodnia Otwartej Nauki, który odbędzie się w dniach 24-28 października 2016 r.

W tym roku hasłem przewodnim imprezy jest "Open in Action". Z tej okazji na całym świecie przygotowuje się szereg imprez, akcji, zdarzeń i kampanii promujących otwarty dostęp do zasobów nauki. Jak co roku w Polsce, także wiele się wydarzy na polskich uczelniach.

W programie Tygodnia Otwartej Nauki na UMK oprócz wykładu znajdą się również: warsztaty dla licealistów „Otwarty dostęp. otwarta kultura” oraz prezentacje pod hasłem „Poznaj otwarte licencje”.

Koordynatorem wydarzenia jest dr Natalia Pamuła-Cieślak.

Program imprezy