Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Trzy wystawy w bibliotece

2016-10-17

19 i 21 października w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyły się wernisaże wystaw o II pokoju toruńskim oraz malarstwie Bogdana Przybylińskiego. W przestrzeniach biblioteki wciąż można podziwiać ekspozycję poświęconą Stanisławowi Vincenzowi.

Wernisaż wystawy Świadectwa tradycji o II pokoju toruńskim w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu rozpoczął się o godz. 11.00 na III piętrze BU. Wystawa otwarta była do 21 października, jej organizatorem jest Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu.

Obchody 550-lecia podpisania II pokoju toruńskiego w 1466 r. stały się rzadką okazją do zaprezentowania cennych zbiorów rękopiśmiennych i starodrucznych pochodzących ze Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Zaprezentowane zostaną m.in. obiekty proweniencji krzyżackiej (statuty zakonne, kronika Piotra z Dusburga i Mikołaja Jeroschina). Głównym celem wystawy jest zaprezentowanie zmieniającej się narracji kolejnych pokoleń Prusaków i Polaków na temat II pokoju toruńskiego w dziejopisarstwie nowożytnym. Ważnym składnikiem naszej pamięci o tym wydarzeniu będą także materiały związane z propagandowymi obchodami 500-lecia zawarcia tego pokoju przez władze PRL w 1966 r. Zaprezentowane zostaną także materiały związane z dorobkiem badawczym dwóch wybitnych toruńskich historyków zajmujących się tym zagadnieniem - Karola Górskiego i Mariana Biskupa.


21 października zaplanowano wernisaż wystawy Bogdan Przybyliński malarstwo, rysunek, grafika. Ekspozycja na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej otwarta została o godz. 13.00 i potrwa do 30 listopada 2016 r.

Bogdan Przybyliński to grafik, malarz, emerytowany profesor Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Przygotował 40 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ok. 250 wystawach środowiskowych,  grupowych (w tym Grupy Toruńskiej) i ogólnopolskich zarówno w kraju, jak i poza granicami (łącznie w 30 krajach). Jak sam mówi: W plastyce bliskie mi są nurty ekspresjonizujące. W nich potencjał emocjonalny autora jest równie ważny jak racjonalne prowadzenie przyjętej koncepcji. Podniet dostarcza zwykle realna codzienność i otoczenie. Aktualnie prezentowane prace należą do dwóch cykli, różniących się warsztatowo, lecz zbliżonych tematycznie. Cykle te to Ogród oraz Ziemia.


Do 4 listopada na I piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej otwarta jest wystawa Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971). Wykorzystano w niej dokumenty i materiały ikonograficzne z archiwów rodzinnych Vincenzów i Marbachów, spuścizny Lidia Ciprianiego oraz zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Le Mesnil-le-Roi i Biblioteki Polskiej w Londynie.

Stanisław Vincenz - urodzony w Słobodzie Rungurskiej na Pokuciu, autor wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl Na wysokiej połoninie, pisarz, Polak z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 r. kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Był związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Spoczywa na cmentarzu św. Salwatora w Krakowie. Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości, przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego

Organizatorzy wystawy: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Współpraca: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Festiwal im. Brunona Schulza, Gmina Wrocław. Scenariusz wystawy: Jan A. Choroszy, pomysłodawca wortalu www.vincenz.pl Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak

Galeria zdjęć