Podpisy za jednością

2016-04-28

Towarzystwo Miłośników Torunia prowadzi akcję zbierania podpisów pod apelem o zachowanie integralności i autonomii UMK. Inicjatywę można poprzeć również na terenie Uniwersytetu.

W rozpoczętej 25 kwietnia 2016 r. akcji ToMiTo apeluje o zachowanie jedności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - jednej z najlepszych polskich uczelni. Inicjatywie towarzyszy zbiórka podpisów pod apelem.

Na prośbę ToMiTo Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn wyraził zgodę na udostępnienie list poparcia na terenie Uniwersytetu.

Formularze do zbierania podpisów znajdują się na Wydziałach:

• Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ul. Gagarina 13A),
  • Prawa i Administracji (ul. Bojarskiego 3),
  • Biologii i Ochrony Środowiska,
  • Nauk o Ziemi (ul. Lwowska 1),
  • Chemii (ul. Gagarina 7),
  • Filologicznym (Fosa Staromiejska 3),
  • Politologii i Studiów Międzynarodowych (ul. Batorego 39L),
  • Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (ul. Grudziądzka 5),
  • Humanistycznym (ul. Fosa Staromiejska 1a),
  • Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18),
  • Nauk Pedagogicznych (ul. Lwowska 1),
  • Teologicznym (ul. Gagarina 37)
  • w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1),
  • w Collegium Maximum (pl. Rapackiego 1),
  • a także wBibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13),
  • w klubie Od Nowa (ul. Gagarina 37a),
  • w Uniwersyteckim Centrum Sportowym (ul. św. Józefa 37),
  • w ZS UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie (ul. Szosa Chełmińska 83),
  • w Hotelu Uniwersyteckim (ul. Szosa Chełmińska 83A),
  • w Akademickiej Przychodni Lekarskiej (ul. Gagarina 39),
  • w Wydawnictwie Naukowym UMK (ul. Gagarina 5),
  • portierni Rektoratu (ul. Gagarina 11),
  • oraz w Domach Studenckich.
Apel wraz z kartami na podpisy pobrać można również ze strony Towarzystwa Miłośników Torunia.

Treść apelu ToMiTo:

Pomysł podziału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest szkodliwy dla uczelni, regionu i polskiej nauki. W 2004 roku Uniwersytet i bydgoska Akademia Medyczna podjęły wspólną decyzję o połączeniu i stworzeniu silnego, ponadregionalnego ośrodka naukowego. Ten plan udało się zrealizować - dziś Uniwersytet Mikołaja Kopernika wraz z Collegium Medicum, jest jedną z najlepszych polskich uczelni. Obniżenie prestiżu jednostek powstałych po podziale UMK, spadek pozycji w ogólnopolskich i światowych rankingach, przynieść mogą konsekwencje trudne do odpracowania w najbliższych latach.
Pomysł podziału UMK jest wynikiem ambicji politycznych i został stworzony przez osoby nie będące członkami społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w tym Collegium Medicum. W kształcie wyrażonym w obywatelskim projekcie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy pomysł ten całkowicie pomija i lekceważy opinie tej społeczności. Jest to jawne złamanie zapisanej w Konstytucji RP zasady autonomii wyższych uczelni. Podział Uniwersytetu dokonany na podstawie tak wadliwej prawnie ustawy może być niebezpiecznym precedensem zagrażającym wszystkim polskim uczelniom.

Toruń 25.04.2016 r., Zarząd Towarzystwa Miłośników Torunia.