Prof. Dembiński otrzymał wyróżnienie Convallaria Copernicana z rąk rektora prof. Andrzeja Tretyna [fot. Andrzej Romański]

Nadzwyczajne posiedzenie Senatu

2016-04-25

W 35. rocznicę demokratycznych wyborów rektorskich na UMK na uroczystym posiedzeniu zebrał się Senat Akademicki.

W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu prof. Stanisław Dembiński otrzymał Szczególne Wyróżnienie Convallaria Copernicana. Senat przyjął także uchwałę w sprawie upamiętnienia 35 rocznicy demokratycznych wyborów rektorskich na UMK oraz osób walczących o demokratyzację i autonomię Uniwersytetu w latach 1980-1981.

Wybory rektora przeprowadzone 27 kwietnia 1981 r. dokonane zostały po raz pierwszy przez przedstawicieli całej społeczności Uniwersytetu - prawie 400 elektorów - bez nacisków władz politycznych i partyjnych. Było to możliwe dzięki liberalizacji życia politycznego w Polsce po Sierpniu 1980 r. oraz demokratyzacji Uniwersytetu rozpoczętej za kadencji rektora Ryszarda Bohra. Na podstawie nowego regulaminu wiosną 1981 r. wybrano nie tylko rektora i prorektorów, ale także nowych dziekanów i dyrektorów instytutów.

Rektorem UMK został wówczas prof. Stanisław Dembiński z Instytutu Fizyki. Przez 11 miesięcy swojej kadencji, zakończonej odwołaniem przez władze stanu wojennego, uczynił wiele dla budowy demokratycznych stosunków na UMK i poszerzenia jego autonomii.

Galeria zdjęć

[fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]