[fot. Andrzej Romański (x2),  CM UMK] fot. Andrzej Romański (x2), CM UMK

Honorowi Profesorowie na Święto

2016-01-27

Po raz drugi w historii Uniwersytet Mikołaja Kopernika przyznał tytuły Honorowych Profesorów. Troje emerytowanych naukowców otrzyma je podczas Święta Uniwersytetu.

Tytuł Honorowego Profesora UMK przyznaje Senat Uniwersytetu na wniosek Kapituły Wyróżnień Honorowych. Jest on przyznawany profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę. Każdego roku Senat może przyznać najwyżej trzy takie wyróżnienia. Po raz pierwszy wręczono je w roku 2015. Na posiedzeniu 26 stycznia Senat zdecydował, że tytuł Honorowego Profesora otrzymają: prof. dr hab. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum, prof. dr hab. Marian Filar z Wydziału Prawa i Administracji oraz prof. dr hab. Włodzimierz Tyburski z Wydziału Humanistycznego. Statuetki Honorowego Profesora wręczone zostaną podczas obchodów Święta Uniwersytetu 19 lutego.

Prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska jest lekarzem pediatrą, specjalistą chorób dzieci, alergologii i gastroenterologii. W latach 1990-1996 pełniła funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego ówczesnej Akademii Medycznej im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, w latach 1996-1999 i 2002-2004 była prorektorem tej uczelni. Przez 25 lat kierowała Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii CM UMK. Była wieloletnim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pediatrii, w 2013 r. została powołana na stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej.

Prof. Marian Filar jest prawnikiem, specjalistą od prawa karnego i polityki kryminalnej. Był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu w latach 1988-1990 i prorektorem uczelni w latach 1990-1993. Był wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu, zasiadał w krajowej Radzie Sądownictwa. W latach 2007-2011 był posłem na Sejm RP. Pełnił funkcje prezesa Towarzystwa Miłośników Torunia i sekretarza generalnego Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Włodzimierz Tyburski ukończył studia historyczne, naukowo zajmuje się jednak filozofią etyką, w tym historią polskiej filozofii i bioetyką. Autor blisko 200 publikacji naukowych. Kierował Instytutem Filozofii UMK, a także Zakładem Filozofii Moralnej i Bioetyki w Instytucie Filozofii UMK od jego powstania w 2007 r. W kadencji 2011-2014 zasiadał w komitecie Polskiej Akademii Nauk, jest także członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów na kadencję 2013-2016.

W roku 2015, podczas Święta Uniwersytetu, tytuł otrzymali Profesorowie: Andrzej Kus z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Ryszard Łaszewski z Wydziału Prawa i Administracji oraz Włodzimierz Wincławski z Wydziału Humanistycznego.