Wśród wyróżnionych <i>Przyjaciół Stacji Polarnej UMK</i> znalazł się m.in. dr Krzysztof Lankauf (po prawej), wieloletni kierownik wypraw (wręcza dziekan Wydziału prof. Wojciech Wysota) [fot. Andrzej Romański]

Wśród wyróżnionych Przyjaciół Stacji Polarnej UMK znalazł się m.in. dr Krzysztof Lankauf (po prawej), wieloletni kierownik wypraw (wręcza dziekan Wydziału prof. Wojciech Wysota)

Jubileusz polarników

2015-11-23

W 2015 roku Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie obchodzi 40. rocznicę powstania. Z tej okazji 27 listopada na Wydziale Nauk o Ziemi UMK odbyła się jubileuszowa konferencja. Spotkanie miało charakter wspomnieniowo-historyczny - prelegenci wspólnie z gośćmi powrócili do chwil spędzonych w stacji.

Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Usytuowano ją w północnej części nadmorskiej równiny Kaffiøyra (Równina Kawowa), na północno-zachodnim Spitsbergenie, największej z wysp arktycznego archipelagu Svalbard. Hahut, bo tak brzmi nazwa Stacji, stanowi zaplecze do organizacji Wypraw Polarnych UMK.

Naukowcy w trakcie sesji jubileuszowej opowiedzieli o historii Stacji Polarnej UMK, pierwszej toruńskiej Wyprawie na Spitsbergen i polskich badaniach polarnych na początku XXI wieku. Obrady rozpoczęły się o godz. 11:00. Program konferencji.

Konferencji towarzyszyła również wystawa fotograficzna Polskiego Konsorcjum Polarnego. W jednym z paneli odbył się także pokaz filmów: Ericha Heucke: "Siedem dni bez nocy", Przemysława Wyszyńskiego "Did the Arctic really change..?", Tomasza Wasilewskiego (TVN Meteo) "Spitsbergen", Marcina Nowaka "Wiosna 2014 - wszystko działo się szybko, jak to na skuterze". W programie także Polar Funny Videos - krótkie filmiki uczestników wypraw do Stacji Polarnej UMK.

Organizatorzy Konferencji Jubileuszowej z okazji 40-lecia Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie to Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Nauk o Ziemi, Stacja Polarna UMK i Komitet Badań Polarnych PAN. Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn, Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi UMK prof. dr hab. Wojciech Wysota.

Więcej informacji na stronie Stacji Polarnej UMK

Galeria zdjęć

[fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]