W ramach obchodów przy pomniku Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UMK. [fot. Andrzej Romański]

UMK świętował 14 czerwca

2015-06-03

Uroczyste posiedzenie Senatu, pochód jazzowy, otwarcie wystawy "Nad złoto cenniejsze…" i koncerty - to najważniejsze wydarzenia obchodów jubileuszu 70-lecia UMK, które odbyły się 14 czerwca.

Uroczystości na Starym Mieście rozpoczęły się o godz. 15:00 nadzwyczajnym posiedzeniem Senatu UMK, który w towarzystwie Orkiestry Wojskowej i Chóru Akademickiego przeszedł pod pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie odbyły się obrady. W programie posiedzenia znalazło się m.in. wręczenie tytułu Honorowego Profesora UMK oraz Ambasadorów UMK.

Początek kolejnej części obchodów zaplanowano na godz. 16:30 na Bielanach. Przy klubie Od Nowa uformował się jubileuszowy pochód jazzowy. O godz. 17:00, po krótkim występie zespołu Leliwa Jazz Band, korowód przejechał w stronę pl. Teatralnego specjalną trasą tramwajową. Oprócz nowych składów wyjechała na nią również turystyczna "setka", czyli pochodzący z lat 60. zabytkowy wagon tramwajowy.

Ok. godz. 17:40 pochód dotarł do sceny na Rynku Staromiejskim, gdzie najpierw usłyszeliśmy koncert jazzowy, a od godz. 18:00 - występy muzyków związanych z toruńską uczelnią. Zagrają: Tortilla, Mariusz Lubomski, Paraliż Band, Tomasz Organek, Czaqu oraz Sławek Wierzcholski z zespołem.

Uroczystości jubileuszowe zakończył pokaz sztucznych ogni na Bulwarze Filadelfijskim (godz. 22:15).

Obchodom towarzyszy wyjątkowa wystawa "Nad złoto cenniejsze… Skarby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika", którą od 14 czerwca do 12 lipca można oglądać w Ratuszu Staromiejskim.

W ramach ekspozycji po raz pierwszy zaprezentowane zostały w komplecie ocalałe woluminy wchodzące w skład Srebrnej Biblioteki. To zabytek unikatowy w skali światowej, a tworzące go oprawy są niezwykle cenne. 12 z 15 XVI-wiecznych srebrnych opraw od 1947 r. znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, pozostałe przyjechały do Torunia z Biblioteki Narodowej w Warszawie, Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Warto dodać, że oprawy warszawska i krakowska w przeszłości także należały do toruńskiej Biblioteki.

Na wystawę w Ratuszu Staromiejskim złożyły się również najcenniejsze średniowieczne rękopisy i druki renesansowe ze zbiorów uniwersyteckiej książnicy. Publiczność może zobaczyć m.in. słynną "Apokalipsę" Heinricha von Heslera oraz pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium libri VI".

Kuratorami ekspozycji są dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej oraz dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Program obchodów jubileuszu 70-lecia UMK

Galeria zdjęć

[fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]