Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Nominacje profesorskie

2014-11-06

Do grona profesorów UMK dołączyli: prof. Elżbieta Żbikowska, prof. Stanisław Biniak, prof. Krzysztof Piątek, prof. Krzysztof Szpila oraz ks. prof. Dariusz Zagórski.

Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w dniu 6 listopada w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Naukowcy z UMK znaleźli się wśród 61 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki, którzy odebrali akty nominacyjne. Oprócz Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego w wydarzeniu wzięli udział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisław Koziej; ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP, Irena Wóycicka i Maciej Klimczak oraz doradcy. Więcej szczegółów

Profesor nauk biologicznych Elżbieta Żbikowska urodziła się w 1961 roku w Warszawie. W 1985 roku ukończyła z wyróżnieniem studia biologiczne na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu. W 1987 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Biologii UMK na stanowisku - asystenta, adiunkta, a następnie profesora nadzwyczajnego. Od 2010 roku kieruje Zakładem Zoologii Bezkręgowców UMK.

W 1996 roku obroniła rozprawę doktorską pt. "Porównawcze badania ilościowo - typologiczne hemocytów wybranych gatunków Pulmonata (Mollusca)" napisaną pod kierunkiem prof. Arnolda Drozdowskiego. W 2007 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk przyrodniczych na podstawie rozprawy pt. "Interakcje w układzie żywiciel-pasożyt między błotniarkami Lymnaea stagnalis i przywrami z gatunków: Diplostomum pseudospathaceum, Echinoparyphium aconiatum, Plagiorchis elegans".

Zainteresowania badawcze prof. Żbikowskiej dotyczą malakologii i parazytologii, a w szczególności interakcji w układach żywiciel-pasożyt. Na UMK zainicjowała prace nad organizmami pasożytniczymi, zyskując szerokie grono magistrantów chętnie podejmujących tę tematykę. W 2013 roku odbyła się obrona pierwszej rozprawy doktorskiej z zakresu parazytologii przygotowanej pod Jej kierunkiem. Większość prowadzonych badań prof. Żbikowskiej finansowana była z zewnętrznych źródeł (kierowała dwoma grantami - ministerialnym i Narodowego Centrum Nauki oraz była wykonawcą w innych projektach).

W dorobku naukowym prof. Żbikowskiej znajduje się ponad 100 publikacji, w tym oryginalne prace w indeksowanych czasopismach naukowych (Journal of Invertebrate Pathology, Journal of Parasitology, Parasitology Research, Journal of Thermal Biology i innych), a także monografie, wystąpienia konferencyjne i pozycje popularyzujące wiedzę.

Prace prof. Żbikowskiej są cytowane w licznych publikacjach zamieszczonych w czasopismach o renomie międzynarodowej. Od lat utrzymuje współpracę z zagranicznymi ośrodkami parazytologicznymi: Instytutem Parazytologii Uniwersytetu Karola w Pradze (prof. Petr Horak); Instytutem Parazytologii BC ASR w Czeskich Budziejowicach (prof. Tomas Scholtz) oraz Instytutem Parazytologii Uniwersytetu w Valencji (prof. Santiago Mas-Coma). Współpraca zaowocowała wspólnymi publikacjami i wymianą studencką. Aktywność naukowa prof. Żbikowskiej dwukrotnie została nagrodzona Nagrodą Rektora UMK II stopnia.

Prof. Żbikowska jest członkiem Stowarzyszenia Malakologów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego.

Profesor nauk chemicznych Stanisław Biniak ukończył studia w zakresie chemii (w 1976 roku). W 1982 roku obronił doktorat na ówczesnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK. Przez kilka lat pracował na stanowisku naukowo-technicznym. W 1989 roku został zatrudniony na Wydziale Chemii UMK na etacie adiunkta i rozpoczął samodzielne prace badawcze. Zajmował się m.in. opracowaniem spektroelektrochemicznej metody charakteryzowania struktury materiałów węglowych w formie cienkich folii oraz zastosowaniem tej techniki do poznania mechanizmu reakcji elektrodowych, w tym reakcji elektrokatalitycznych biegnących w ogniwach paliwowych.

W latach 1995-96 prof. Biniak przebywał na kilkumiesięcznych stażach naukowych w Chemistry Departament, Royal Veterinary Agriculture University, w Kopenhadze (Dania) gdzie poszerzył warsztat badawczy o zastosowania elektrochemii w badaniach aktywnych kompleksów metali d-elektronowych oraz badaniach procesu elektrokatalitycznej redukcji tlenu w układach zawierających te kompleksy. Równolegle współpracował z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie rozwijając badania nad modyfikacją, charakteryzowaniem struktury chemicznej powierzchni oraz zastosowaniami materiałów węglowych w procesach elektrosorpcyjnych i elektrokatalitycznych.

Obecnie pracuje w Katedrze Chemii Materiałów, Adsorpcji i Katalizy Wydziału Chemii UMK. Kieruje Zespołem Zastosowań Materiałów Węglowych w Elektrochemii i Ochronie Środowiska. W latach 2008-2012 sprawował funkcję prodziekana Wydziału. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Węglowego (od 2009 roku).

Jest współautorem 88 publikacji naukowych, głównie w czasopismach z listy ISI i 3 rozdziałów w monografiach wydanych przez czołowe konsorcja wydawnicze (Taylor, Plenum Press). Prace te były cytowane ponad 1300 razy; indeks Hirscha h=16.

Od 1989 roku przez kilka kadencji sprawował funkcję przewodniczącego NSZZ "Solidarność" przy UMK, a w latach 2003 -2007 był członkiem Rady Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "S".

Profesor nauk humanistycznych Krzysztof Piątek - magister nauk politycznych, doktor nauk o organizacji i zarządzania, doktor habilitowany socjologii. Zainteresowania badawcze: polityka społeczna, praca socjalna, edukacja socjalna, socjologia problemów społecznych. Autor i współautor ponad 120 publikacji naukowych, w tym pięciu książek: (m. in.) "Oblicza polityki społecznej. W kierunku autonomizacji polityki socjalnej", Toruń 2012). Redaktor i współredaktor 15 książek. Publikuje i wykłada poza granicami Polski (Niemcy, Portugalia, Rosja, Słowacja). Kierował i koordynował wieloma projektami badawczymi, w tym finansowanymi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Phare, Interreg, Equal, SPO-RZL, POKL) oraz ze środków Komitetu Badań Naukowych i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W swojej wieloletniej karierze naukowej był członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk, aktualnie jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Przewodniczącym Rady Programowej serii wydawniczej Problemy Pracy Socjalnej - Wydawnictwa Edukacyjnego AKAPIT w Toruniu, członkiem Rady Programowej półrocznika wydawanego przez Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego SOCIETAS/COMMUNITAS, członkiem Rady Programowej, czasopisma popularno-naukowego, "Wychowanie na co dzień". Pełnił funkcje: przewodniczącego Zarządu Sekcji Pracy Socjalnej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i członka Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Jest autorem wielu recenzji w procedurach habilitacyjnych i doktorskich, a także dla Komitetu Badań Naukowych i Narodowego Centrum Nauki. Wypromował trzech doktorów oraz kilkuset magistrów i licencjatów.

Na UMK pracuje od 1977 roku, kolejno na stanowiskach: starszego asystenta, adiunkta i profesora nadzwyczajnego. Na toruńskiej Uczelni pełnił wiele ważnych funkcji: (m.in.) prodziekana Wydziału Humanistycznego, kierownika: Zakładu Polityki Społecznej w Instytucie Socjologii, kierownika Studiów Doktoranckich, kierownika Zaocznych Studiów Socjologicznych, kierownika Podyplomowego Studium Organizacji Pomocy Społecznej. W latach 2010-2014 był prezesem Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Za swoją pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną był wielokrotnie nagradzany przez Rektora UMK, a jego praca doktorska uzyskała wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Pracy, Płac i Spraw Socjalnych na najlepsze prace doktorskie w latach 1983-1984.

Profesor nauk biologicznych Krzysztof Szpila jest absolwentem dawnego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK. Studia na kierunku biologia ukończył w 1998 roku. W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk biologicznych, a w 2011 stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. "The first instars of European Miltogramminae (Diptera: Sarcophagidae)". Od 2011 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Ekologii i Biogeografii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska (dawniej Zakład Ekologii Zwierząt).

Zainteresowania naukowe prof. Szpili dotyczą taksonomii, systematyki i filogenezy muchówek wyższych ze szczególnym uwzględnieniem grup o znaczeniu medyczno-weterynaryjnym. W prowadzonych badaniach integruje dane pochodzące z analiz morfologicznych i molekularnych. Istotnym aspektem jego działalności naukowej są także badania eksperymentalne z zakresu entomologii sądowej. Prowadzi współpracę z ośrodkami naukowymi z wielu krajów (Australia, Dania, Holandia, Indonezja, Iran, Niemcy, RPA, Szwecja, Tajlandia, USA, Wielka Brytania), a jej wymiernym efektem są liczne publikacje w renomowanych czasopismach naukowych z dziedziny entomologii i medycyny sądowej. Pięciokrotnie otrzymał nagrodę indywidulaną Rektora UMK za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej (w tym dwukrotnie I stopnia).

W ramach działalności dydaktycznej prowadzonej przez prof. Szpilę na uwagę zasługują wykłady z zakresu entomologii sądowej prowadzone dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz organizowane na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska międzynarodowe warsztaty dotyczące identyfikacji gatunkowej muchówek o znaczeniu medyczno-sądowym.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, European Association for Forensic Entomology, a także Klubu Maratońskiego UMK.

Prof. Szpila jest najmłodszym z nowych profesorów tytularnych na UMK. Ma 40 lat.

Profesor nauk teologicznych ks. Dariusz Zagórski jest pracownikiem Wydziału Teologicznego. Kieruje Katedrą Historii Kościoła i Patrologii.

Ks. prof. Zagórski urodził się w 1972 roku w Iławie. W latach 1991-1997 odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej (od 1992 r. - po nowym podziale terytorialnym Kościoła w Polsce - Diecezji Pelplińskiej) - 3 lata; w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Toruńskiej - 3 lata] uwieńczone magisterium: Tytuły Chrystologiczne w "Hexaemeronie " Św. Ambrożego. Obrona pracy, której promotorem był ks. prof. Franciszek Drączkowski, miała miejsce w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Praca uzyskała stopień bardzo dobry z wyróżnieniem.

W latach 1998-2001 odbył studia z zakresu historii Kościoła (patrologii) na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (w Instytucie Historii Kościoła). Podczas studiów ks. prof. Zagórski udoskonalił m.in. warsztat niezbędny do pracy nad pismami starożytnych autorów chrześcijańskich i znajomość języków starożytnych [greckiego, łacińskiego i koptyjskiego]. W 2002 roku miała miejsce publiczna obrona dysertacji (również z wyróżnieniem) pt: Ideał (lecÓTnę w pismach Klemensa Aleksandryjskiego. Promotorem doktoratu był również ks. prof. Franciszek Drączkowski.

W latach 2001-2005 ks. prof. Zagórski kontynuował studia i doskonalił warsztat naukowy w ramach studiów specjalistycznych w zakresie patrystyki w Institutum Patristicum "Augustinianum" w Rzymie, gdzie uzyskał stopień: "Diploma in teologia e scienze patristiche". W 2008 roku w oparciu o rozprawę Ai ocorripiac óSoi. Model doskonalenia chrześcijańskiego w świetle ekshortacji pastoralnych Grzegorza z Nazjanzu i dorobek naukowy uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych (Historia Kościoła - patrologia) w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. W latach 2008-2009 ks. porf. Zagórski prowadził wykłady z patrologii w "Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej". Na Wydziale Teologicznym UMK jest zatrudniony od 2007 roku: do 2011 roku jako wykładowca akademicki na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Kościoła (starożytnej i średniowiecznej). Obecnie w tym samym zakładzie na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

W 2011 roku został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej w Toruniu.

Galeria zdjęć

prof. Elżbieta Żbikowska  [fot. Andrzej Romański] prof. Stanisław Biniak  [fot. Andrzej Romański] prof. Krzysztof Piątek [fot. Andrzej Romański] prof. Krzysztof Szpila [fot. Andrzej Romański] ks. prof. Dariusz Zagórski [fot. Andrzej Romański]