Porozumienie o współpracy przy projekcie podpisali rektor prof. Andrzej Tretyn oraz dyrektor Departamentu Planowania Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Rafał Pietrucień [fot. Andrzej Romański]

Internetowy atlas

2014-05-27

Naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi opracują aplikację pn. Internetowy atlas województwa kujawsko-pomorskiego. Narzędzie dostarczy kompleksowej informacji o przestrzeni naszego województwa.

Projekt opiewa na kwotę prawie 2, 5 mln zł i powinien zostać sfinalizowany do 31 maja 2015 r. Realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007-2013 oś priorytetowa 4. Rozwój infrastruktury ICT, działanie 4.2 Rozwój usług i aplikacji dla ludności.

Głównym celem projektu jest dostarczenie społeczeństwu i władzom, reprezentującym administrację rządową i samorządową, kompetentnego narzędzia wspomagającego bieżące zarządzanie i strategiczne prognozowanie w skali lokalnej oraz regionalnej, poprzez przygotowanie kompozycji mapowych i umieszczenie ich na serwerze z określonego zakresu tematycznego. Jak czytamy w informacji w/s rozstrzygnięcia przetargu: Atlas zostanie opracowany poprzez zastosowanie w usługach publicznych technologii informacyjnych i komunikacyjnych pozwalających na dostarczenie wyczerpującej informacji o przestrzeni województwa kujawsko-pomorskiego.

Na zakres tematyczny opracowania składa się 140 kompozycji mapowych w ramach następujących bloków tematycznych: zagadnienia ogólne, środowisko przyrodnicze, biologia i ochrona środowiska, społeczeństwo, gospodarka oraz strategia rozwoju. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest ponad 50 osób (w zdecydowanej większości to pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi UMK). Kierownikiem projektu jest dziekan Wydziału Nauk o Ziemi - prof. Wojciech Wysota, redaktorem naczelnym - dr hab. Zenon Kozieł, prof. UMK (kierownik Katedry Geomatyki i Kartografii), redaktorami działów tematycznych: dr hab. inż. Arkadiusz Krawiec z Katedry Geologii i Hydrogeologii (środowisko przyrodnicze); dr Mieczysław Kunz, prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi (biologia i ochrona środowiska) oraz prof. Daniela Szymańska, kierownik Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego (społeczeństwo) oraz dr hab. Roman Rudnicki, prof. UMK, kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Turyzmu (gospodarka).

Umowa w sprawie projektu została podpisana we wtorek 27 maja w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim (o godz. 10:00). UMK reprezentował JM Rektor, prof. Andrzej Tretyn.