Kierunek: kulturoznawstwo (s1) – sp. kultura Słowian (z językiem rosyjskim)
Czym jest kulturoznawstwo – specjalność kultura Słowian?
Kultura Słowian to unikalna specjalność studiów pierwszego stopnia na kierunku kulturoznawstwo, w ramach której studenci uczą się języka słowiańskiego w wymiarze aż 540 godzin (w zależności od wybranej ścieżki językowej jest to język rosyjski lub serbski) oraz poznają różnorodne aspekty kultur słowiańskich.
Poza lektoratami językowymi w programie studiów o specjalności kultura Słowian (z językiem rosyjskim) znajdują się kursy poświęcone najważniejszym zagadnieniom kultury, religii i mitologii Słowian, w tym wybranego obszaru kulturowego:
- Etnografia Słowian,
- Religia i mitologia Słowian,
- Historia idei w Europie Środkowej i Wschodniej,
- Słowianie w kulturze i literaturze światowej,
- Kino i telewizja w Europie Środkowej i Wschodniej,
- Kulturowa historia Rosji,
- Klasyczna literatura rosyjska,
- Kulturowe konteksty literatury rosyjskiej,
- Teksty kultury rosyjskiej,
- Kulturowe aspekty przekładu (język rosyjski).
Oprócz tego program studiów obejmuje przedmioty ogólnokulturoznawcze, umożliwiające zdobycie szerszej wiedzy i kompetencji oraz praktycznych umiejętności przydatnych osobom, które planują zostać specjalistami w dziedzinie kultury Słowian.
Dlaczego warto studiować kulturoznawstwo – specjalność kultura Słowian (z językiem rosyjskim) na UMK?
- To jedyne studia w regionie łączące wiedzę kulturoznawczą z nauką wybranego języka słowiańskiego – rosyjskiego (6 godzin zajęć w tygodniu przez 3 lata).
- Nauka języka jest prowadzona przez doświadczonych lektorów. Dodatkowo proponujemy zajęcia z języka rosyjskiego w kulturze i w biznesie.
- W ramach programu Erasmus+ istnieją liczne możliwości odbycia części studiów na zagranicznych uniwersytetach.
- Oprócz nauki języka oferujemy szeroki wachlarz zajęć umożliwiających poznanie dawnej oraz współczesnej kultury Słowian (religia, mitologia, literatura, teatr, film, muzyka, sztuki plastyczne, kultura popularna).
Co po studiach?
Absolwenci specjalności kultura Słowian, którzy dobrze opanowali język rosyjski, są specjalistami poszukiwanymi przez pracodawców w takich branżach jak:
- obsługa ruchu turystycznego,
- obsługa biznesu,
- szkoły językowe,
- obsługa instytucji kulturalnych w Polsce i w krajach słowiańskich, zwłaszcza placówek promujących kulturę polską na świecie lub wybrane kultury słowiańskie w Polsce,
- obsługa placówek dyplomatycznych oraz projektów i przedsięwzięć edukacyjnych, naukowych, sportowych itp.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia istnieje również możliwość kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia (kierunki: kulturoznawstwo, slawistyka).