Kierunek: pedagogika (s2)
Czym jest pedagogika?
Pedagogika jest nauką teoretyczną i praktyczną. Odpowiada na pytania, jak przebiega proces wychowania, nauczania i uczenia się osób w każdym wieku – od urodzenia po wiek senioralny. Pedagogika bada środowiska wychowawcze, systemy instytucji oświatowych i opiekuńczych oraz ich znaczenie dla rozwoju człowieka i społeczeństwa. Pedagogika to kierunek studiów z dziedziny nauk społecznych, dlatego wśród przedmiotów nie zabraknie m.in. psychologii, socjologii, filozofii czy nowoczesnych technologii.
Co wyróżnia pedagogikę na UMK?
- Studiowanie na uczelni badawczej.
- Program studiów i specjalizacji umożliwiający badania naukowe i zdobywanie kompetencji zawodowych.
- Uzyskanie przygotowania pedagogicznego na każdej specjalności na studiach pierwszego stopnia. Na kierunku pedagogika (s2) nie uzyskuje się przygotowania pedagogicznego i kwalifikacji w zawodzie nauczyciela.
- Bezpośredni kontakt z profesjonalną, przyjazną studentom kadrą nauczycieli akademickich oraz współpracujących z Instytutem Nauk Pedagogicznych osób z praktyki pedagogicznej.
- Stosowanie nowoczesnych metod nauczania.
- Duży wybór projektów, warsztatów, konferencji i kół naukowych adresowanych do studentów.
- Możliwość udziału w międzynarodowych kursach, wymianach studenckich i szkoleniach.
- Możliwość nabycia doświadczenia zawodowego poprzez realizację praktyk i projektów w instytucjach współpracujących z Instytutem Nauk Pedagogicznych.
- Prężnie działające Studenckie Koło Naukowe Pedagogów posiadające różne sekcje.
- Biblioteka Główna UMK i biblioteki wydziałowe z bardzo bogatym zbiorem woluminów, czasopism i baz.
Specjalności – co po studiach?
Na studiach drugiego stopnia na kierunku pedagogika są dwie specjalności:
1. pedagogika penitencjarna z readaptacją społeczną przygotowuje studentów do pracy w placówkach resocjalizacyjnych (zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, Policyjne Izby Dziecka) i penitencjarnych (zakłady karne, areszty śledcze) podlegających Ministerstwu Sprawiedliwości. Studia te przygotowują także do pracy z podopiecznymi w warunkach wolnościowych, na przykład jako asystent rodziny. Zakres realizowanych przedmiotów pozwala uzyskać kwalifikacje i umiejętności w zakresie interwencji resocjalizacyjnej prowadzone w środowisku zamkniętym i otwartym, które umożliwią pracę z nieletnimi, młodocianymi, a w szczególności z dorosłymi podopiecznymi wymagającymi stosowania wobec nich szczególnych form, metod i strategii oddziaływań. Studia na wspomnianej specjalności stanowić mogą kontynuację i merytoryczne uzupełnienie wiedzy zdobytej w trakcie studiów I stopnia na specjalnościach: resocjalizacja z kryminologią, praca socjalna i pedagogika opiekuńczo-wychowawcza;
2. pedagogika szkolna z socjoterapią – zakres specjalności został opracowany, aby poszerzyć i uzupełnić spektrum kompetencji uzyskanych przez absolwentów studiów pierwszego stopnia. Zakres przedmiotów realizowanych w ramach specjalności pozwala na pogłębienie specjalistycznej wiedzy oraz nabycie m.in. kompetencji w zakresie:
- diagnozowania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, a także przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu młodzieży,
- diagnozowania sytuacji wychowawczych w szkole (np. ponadpodstawowej) w celu rozwiązywania problemów wychowawczych,
- udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole ponadpodstawowej,
- podejmowania działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów młodzieży,
- inicjowania i prowadzenia działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych, a także innych form pomocy w środowisku szkolnym lub pozaszkolnym.
Ukończenie specjalności, przy spełnieniu warunków określonych w obowiązujących aktach prawnych, wyposaży studentów w kwalifikacje do pełnienia obowiązków pedagoga w szkołach ponadpodstawowych. Absolwenci tej specjalności będą się legitymować przygotowaniem do skutecznego funkcjonowania w dynamicznych realiach obecnego rynku pracy i życia społecznego, w tym twórczej pracy nad własnym rozwojem i etycznego postępowania.
Decyzja o uruchomieniu specjalności zależy od liczby osób, które zapiszą się na daną specjalność.
Dodatkowa aktywność
Chcesz przekonać się, jak wiele aktywności jest podejmowanych na kierunku pedagogika w Instytucie Nauk Pedagogicznych WFiNS UMK w Toruniu? Wejdź na naszą stronę i inne zamieszczone poniżej linki:
Agresja realna i wirtualna – zjawisko, skutki, zapobieganie – kurs e-learning