Kierunek: informatyka stosowana (s1) - studia inżynierskie
Czym jest informatyka stosowana?
Informatyka stosowana to dyscyplina łącząca zagadnienia teoretyczne z rozwiązaniami praktycznymi, niezbędna w projektowaniu i realizacji efektywnych systemów komputerowych. W programie studiów znajdziesz języki programowania, które będziesz wykorzystywał do realizacji ciekawych projektów. Studiując informatykę stosowaną uzyskasz głęboką wiedzę o budowaniu i analizie algorytmów i struktur danych, o programowaniu obiektowym, o systemach UNIX/Linux i administracji systemami informatycznymi. Programujemy w środowisku Windows oraz uczymy programowania zespołowego. Nauczymy Cię tworzenia profesjonalnych stron internetowych przy zastosowaniu najnowszych technologii webowych. Uczymy również baz danych oraz efektywnego modelowania i przetwarzania danych.
Dlaczego warto studiować informatykę stosowaną na UMK?
Naszą specjalnością jest inteligencja obliczeniowa, uczenie maszynowe oraz analiza danych. Zapoznasz się z podstawami sztucznej inteligencji, tworząc programy modelujące wiedzę i wspomagające podejmowanie decyzji.
Część zajęć prowadzonych jest przez pracowników znanych firm IT. Od lat działamy jako Akademia Cisco i współpracujemy z Linux Professional Institute. Studenci biorą udział w certyfikowanych kursach eksperckich, np. Cisco CCNA Routing&Switching oraz Introduction to Cybersecurity czy Fortinet z zakresu sieci bezprzewodowych i bezpieczeństwa. Jako że informatykę stosujemy, studenci mogą tworzyć swoje prace inżynierskie łącząc informatykę z fizyką, automatyką, robotyką czy kognitywistyką, włączając się w prace badawcze różnych zespołów naukowych.
Co po studiach?
Informatyka stosowana daje Ci nieograniczone możliwości, w szczególności przygotowuje do pracy jako:
- programista i web developer,
- administrator systemów informatycznych,
- specjalista ds. technologii sieciowych,
- programista i projektant gier,
- programista aplikacji mobilnych,
- programista i administrator baz danych oraz rozwiązań chmurowych,
- projektant oprogramowania komputerowego,
- projektant systemów decyzyjnych i eksperckich,
- projektant systemów sterowania robotami,
- inżynier systemów komputerowych,
- bioinformatyk.
Neurokognitywistyka i Data Science
Jesteśmy wszechstronni i otwarci. Znakomicie współpracujemy z humanistami, rozwijamy nowe interdyscyplinarne dziedziny badań i komercjalizujemy wyniki swoich prac. Z badaczami z Wydziału Humanistycznego utworzyliśmy Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne, w interdyscyplinarnych zespołach badamy związki pomiędzy działaniem mózgów i umysłów, opracowujemy nowe gry terapeutyczne. Opracowaliśmy jedyny, jak do tej pory, zrobiony w Polsce, komercyjny pakiet do data mining GhostMiner dla Fujitsu.