Zarejestruj się Zaloguj się
Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów
Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

Informacje o kierunku studiów

Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

 Informacje o kierunku studiów

Kierunek: filologia romańska

Czym jest filologia romańska?

Studia filologiczne to nie tylko nauka języków obcych, ale też poznawanie kultury wybranych krajów, kształtowanie zdolności intelektualnych i komunikacyjnych. Filologia romańska zaprasza zainteresowanych j. francuskim, kulturą Francji i krajów francuskojęzycznych. Ważnym atutem jest możliwość studiowania drugiego języka romańskiego (np. hiszpańskiego lub włoskiego).

Studenci pozyskują wiedzę i umiejętności z zakresu przekładu, francuskiego języka specjalistycznego (hotelarstwo i restauratorstwo, turystyka, język handlowy), nauk o języku i nauk o literaturze, a łącząc praktykę z wiedzą teoretyczną, są przygotowywani do posługiwania się językami obcymi w różnych sytuacjach komunikacyjnych.


Dlaczego warto studiować w Katedrze Filologii Romańskiej UMK?

Katedra Filologii Romańskiej proponuje pełną ofertę dydaktyczną: od cyklu licencjackiego, poprzez studia magisterskie do studiów doktoranckich. Zasadniczym celem kształcenia jest zdobycie przez absolwenta bardzo dobrej znajomości j. francuskiego, drugiego języka romańskiego i teoretycznej wiedzy filologicznej. Warto nadmienić, że Wydział Filologiczny UMK został wyróżniony w konkursie ministerialnym na najlepsze programy studiów!

Na studiach licencjackich oferujemy 2 ścieżki z j. francuskiego:dla osób ze znajomością języka oraz naukę od podstaw. Studenci mają możliwość wyjazdu na jeden lub dwa semestry za granicę w ramach programu wymiany Erasmus +.

Na studiach magisterskich istnieją dwie specjalizacje do wyboru: językoznawcza i literaturoznawcza. Magistranci zainteresowani pracą nauczyciela uzyskują kwalifikacje pedagogiczne (oficjalne uprawnienia do nauczania j. francuskiego na poziomie podstawowym i średnim).Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania na warsztatach, konferencjach i w kołach naukowych.


Co po studiach?

Absolwent filologii romańskiej może m.in. podjąć pracę jako:

  • tłumacz (przysięgły, konferencyjny, literatury pięknej, itp.)
  • specjalista ds. obsługi klientów zagranicznych
  • specjalista w placówkach dyplomatycznych i instytucjach międzynarodowych
  • asystent delegacji zagranicznych
  • pilot i przewodnik wycieczek w kraju i zagranicą
  • nauczyciel języka francuskiego (po ukończeniu kursu specjalności nauczycielskiej oferowanej w programie studiów magisterskich)