Zarejestruj się Zaloguj się
Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów
Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

Informacje o kierunku studiów

Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

 Informacje o kierunku studiów

Kierunek: filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie

Czym jest filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie?

Szczerze – to studia dla ludzi odważnych, pracowitych i gotowych na wyzwania. Nie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu ;)

Proponujemy Ci dwie specjalności: filologię klasyczną, czyli najstarszy na świecie kierunek studiów filologicznych, oraz wiedzę o kulturze śródziemnomorskiej.

Na filologii klasycznej od zawsze kształcą się członkowie uniwersyteckiej, politycznej i artystycznej elity. To tu nauczysz się czytać w oryginale to, co genialni Grecy i Rzymianie pozostawili po sobie.

Na wiedzy o kulturze śródziemnomorskiej wybierasz tylko jeden język antyczny ( łacinę lub grekę), a dodatkowo uczysz się intensywnie włoskiego lub hiszpańskiego. Od lat studiują u nas na przykład studenci historii, prawa i filozofii, wybierający WOKŚ jako drugi kierunek.


Dlaczego warto studiować filologię klasyczną i studia śródziemnomorskie na UMK?

  • Mamy młodą, pełną pasji i wybitną kadrę naukową – spośród trójki najmłodszych pracowników, dwóch zdobyło stypendium Ministra Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców! Nasi wykładowcy biorą udział w prestiżowych międzynarodowych grantach i konferencjach naukowych i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem ze studentami.
  • Wszystkie nasze zajęcia prowadzone są w kameralnych grupach w pięknej przestrzeni Collegium Maius, a wykładowcy podchodzą indywidualnie do każdego ze studentów – tak, jak na najlepszych światowych uczelniach.
  • Organizujemy razem ze studentami wydarzenia kulturalne i edukacyjne, które od lat przyciągają tłumy uczestników, takie jak Liga Starożytnicza, Toruńskie Warsztaty Numizmatyczne czy Międzynarodowy Dzień Odysei. To w naszej katedrze powstał studencki Teatr Perpetuum Mobile, który zdobywał przez lata nagrody na studenckich przeglądach teatralnych i ma stałą grupę fanów. Możesz stać się częścią tej grupy pasjonatów!
  • Jeśli marzysz o karierze naukowej, filologia klasyczna na UMK będzie dla Ciebie miejscem idealnym! Od 2005 roku doktoryzowało się 11. naszych absolwentów. Z tej jedenastki, ośmioro pracuje dziś naukowo na polskich uczelniach.
  • Realizujemy nowoczesne projekty cyfrowej humanistyki, z których korzystają i które doceniają ludzie na całym świecie – takie, jak Scrinium Augustini.

Co po studiach?

Nasi absolwenci podejmują pracę w zawodzie jako wykładowcy akademiccy, pracownicy naukowi bibliotek i instytutów badawczych lub nauczyciele w szkołach.

Uniwersalne umiejętności naszych absolwentów, ich szeroka wiedza i umiejętność logicznego myślenia powoduje, że świetnie sprawdzają się także jako analitycy danych, specjaliści od PR i marketingu, coachowie, instruktorzy teatralni, pracownicy biurowi, redaktorzy i korektorzy, przewodnicy turystyczni, tłumacze, pisarze, no i oczywiście - mistrzowie tatuażu ;)


Filologia klasyczna to przygoda, która zmieni Cię na zawsze

Ciężka praca nad antycznymi tekstami procentuje w późniejszym życiu zawodowym. Filologami klasycznymi są tak różni ludzie jak autorka Harry’ego Potera J.K. Rowling, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, były szef kontrwywiadu Wielkiej Brytanii sir Jonathan Evans, czy aktor Tom Hiddleston. Również nasi studenci realizują się teatralnie w spektaklach na motywach tekstów antycznych - co widać na zdjęciu!