Zarejestruj się Zaloguj się
Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów
Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

Informacje o kierunku studiów

Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

 Informacje o kierunku studiów

Kierunek: archeologia

Biśnik

Czym jest archeologia?

Agatha Christie, światowej sławy autorka kryminałów takich jak „Morderstwo w Mezopotamii” czy „Śmierć na Nilu”, będąc jednocześnie żoną wybitnego angielskiego archeologa sir Maxa Mallowana, powiedziała kiedyś: „Archeolog to wymarzony mąż. Im kobieta jest starsza, tym bardziej się nią interesuje”.

Archeolog to tak naprawdę detektyw przeszłości, poruszający się pośród dowodów rzeczowych pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych, korzystający z nowoczesnych metod cyfrowych. To z jednej strony odkrywca dawnych kultur, budowli i przedmiotów wytworzonych przez ludzi, z drugiej dokumentalista katalogujący archiwum zapisane w ziemi. Archeolog to także naukowiec badający, analizujący, interpretujący i prezentujący odkryte tajemnice, poprzez osadzenie ich w dziejach naszej cywilizacji.


Gabinet Zabytków

Dlaczego warto studiować archeologię na UMK?

Archeologia na UMK w Toruniu to kierunek z bogatą tradycją – należy do jednego z najstarszych w historii uczelni. Dziś – kompleks budynków, dobrze wyposażony w nowoczesną bazę dydaktyczną i badawczą oraz posiadający Gabinet Zabytków i Dział Zbiorów, w którym zgromadzono ponad 2 miliony źródeł archeologicznych, umożliwiają studentom zdobywanie wiedzy w przyjaznym i komfortowym otoczeniu.

Studiując tutaj

  • weźmiesz udział w ciekawych, bo często tajemniczych wykopaliskach w kraju i za granicą;
  • zdobędziesz praktyczną wiedzę z zakresu konserwacji zabytków i wykonywania ich kopii;
  • poznasz nowoczesne metody komputerowej dokumentacji badań archeologicznych oraz odkrywanych podczas wykopalisk;
  • nauczysz się, jak tworzyć i analizować dane archeologiczne;
  • dowiesz się, jak współczesna archeologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne z wielu dziedzin nauki (m.in. informatyki, technik cyfrowych, genetyki, badań izotopowych) do opisywania, klasyfikowania i analizowania źródeł archeologicznych;
  • poznasz zalety pracy w interdyscyplinarnych zespołach badawczych, łączących wiedzę z dziedzin historycznych, społecznych i przyrodniczych.

Dzięki temu zyskasz wiedzę niezbędną do odkrywania i propagowania nieznanych tajemnic historii ludzi, świata roślin i zwierząt.


Co po studiach?

Studia archeologiczne są najlepszą formą przygotowującą do wykonywania zawodu archeologa jako muzealnika, specjalisty od ochrony zabytków, konserwacji zabytków archeologicznych oraz naukowca. Po archeologii znajdziesz zatrudnienie w wiodących jednostkach z sektora zarządzania dziedzictwem archeologicznym od urzędów po muzea, fundacje, a także w placówkach naukowo-badawczych. Przygotujemy Cię do prowadzenia własnej działalności archeologicznej. Uzyskasz wiedzę humanistyczną oraz cenione na rynku pracy kompetencje z zakresu nie tylko archeologii, lecz szeroko pojętej humanistyki oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym i jego ochrony.


Dodatkowe informacje

Filmy Instytutu Archeologii

Galeria zdjęć

archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] Kowal [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] archeologia [fot. WNH] Pracownia przyrodnicza [fot. WNH]